با خواندن این مقاله قصد داریم تا انواع مبل راحتی را مورد بررسی قرار دهیم و مکان های مورد استفاده آنها را با هم مرور کنیم.

کاناپه

 لاوسیت (لاوسِت)

فوتُن یا تخت خوابشو ( فوتُن که از اسامی ژاپنی برگرفته‌شده، به معنی رخت خواب است.)

مبل‌های به شکل اِل L

مبل‌های مدرن و فانتزی

انواع مبل راحتی

کاناپه

کاناپه‌ها که در حالت کلی جزئی از سِت‌های مبلمان هستند و به‌صورت تکی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع کاناپه‌های دو و سه نفره در فضاهای کوچک، خانه‌های با افراد کم‌جمعیت یا کم تردد و همچنین در اتاق‌های انتظار مطب‌ها و آموزشگاه‌ها و ادارات کاربرد دارند. کاناپه‌ها محل قرارگیری به خصوصی ندارند و بیشتر در خانه مقابل تلویزیون قرار می‌گیرند. کاناپه به دلیل داشتن فضای کناری بیشتر، موردعلاقه اکثر افراد هستند و راحتی‌شان آن‌ها را در صدر مبل‌های پرطرفدار قرار می‌دهد. کاناپه اصلی‌ترین نقش را در چیدمان مبل‌ها در خانه دارد.

کاناپه

کاناپه

لاوسیت (لاوست)

مبل‌های دو نفره که در لغت به معنی دوست داشته شدنی ترجمه می‌شوند، ولی در اصلاح به مبل‌های دو نفره و جمع‌وجور که فضای بسیار کمی در محیط اشغال می‌کنند، و چون باعث نزدیکی افراد هنگام نشستن به یکدیگر می‌شوند، به آن‌ها محل نشستن با عشق یا همان لاوست (Loveseat) اسم گذارده‌اند. لاوست‌ها در دکوراسیون مدرن به‌خوبی جای خود را بازکرده‌اند، اما هنوز در کشورمان شناخته‌شده و مرسوم نیستند؛ هرچند افراد آن‌ها را به‌عنوان مبل خریداری کرده و در چیدمان خود قرار می‌دهند، اما از علت ساختار و کارایی آن تا حدودی بی‌خبر هستند.

لاوست
لاوست

فوتون (مبل‌های راحتی تخت خوابشو)

این نوع مبل‌ها که برای افراد مجرد یا خانه‌های دانشجویی و حتی اتاق‌های استراحت یا رِست ادارات بهترین گزینه محسوب می‌شوند، در سال‌های اخیر از استقبال خوبی در بین ایرانیان برخوردار بوده‌اند. مبل‌های راحتی که در حالت عادی یک کاناپه راحت و لذت‌بخش هستند و حتی اثری از تخت خواب در آن‌ها دیده نمی‌شود، با چند حرکت ساده به نرم‌ترین و راحت‌ترین وسیله برای خواب تبدیل می‌شوند.

این مبل‌ها که ازلحاظ دسته‌بندی در قسمت اکونومی یا اقتصادی جای می‌گیرند، باکم کردن هزینه‌های خانوارهای تک نفره، علاوه بر کارایی و کاربردی بودن، فضای بسیار کمی را نیز اشغال می‌کنند. پیشنهاد می‌شود درصورتی‌ که از مبل‌های تخت خوابشو استفاده می‌کنید، طوری مبل خود را انتخاب کنید که در آینده با چیدمان مبل‌های دیگر هماهنگی داشته باشد.

تختخوابشو

تختخوابشو

مبل راحتی L شکل

مبل‌های راحتی به شکل اِل انگلیسی (L Shape) در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند؛ چه درزمینه‌ی تولید و چه تقاضای عمومی. علت این امر نیز به تغییر سلیقه افراد و حرکت به سمت سبک‌های مدرن برمی‌گردد. مبل‌های ال با توجه به ساختارشان نیاز به فضای نسبتاً کافی داشته و برای خودنمایی در خانه باید در محل مناسب خود قرار بگیرند.

در چیدمان مبل ال شکل، محل صحیح این مدل مبل راحتی در کنج اتاق نشیمن و یا در زوایای اتاق است و محل‌هایی که شکل الِ این مبل به‌درستی ساختار خانه قرار بگیرد.
مبل ال به خاطر شکل مخصوص به خود امکان تغییرپذیری بالایی دارد. در بعضی از مدل‌های دیگر این مبل، امکان تخت خوابشو بودن نیز وجود دارد. همچنین برای مواقع موردنیاز امکان برداشتن قسمت ال نیز وجود دارد که همین موضوع باعث فروش بیشتر این مبل‌ها شده است.

ال شکل

ال شکل

مبل راحتی مدرن و فانتزی

مبل‌هایی با چهره‌های خاص و رنگ‌بندی‌های عجیب؛ در راحتی این مبل‌ها نباید شک کرد، اما قسمتی که افراد را از خرید آن منصرف می‌کند، چهره عجیبی است که به چیدمان و دکوراسیون خانه می‌بخشند. البته توجه کنید که این عجیب بودن به معنی زیبا نبودن چیدمان نبوده و امری کاملاً سلیقه‌ای است. نشیمن بلند و پف‌کرده، رنگ‌بندی‌های عجیب که هنوز عموم مردم با آن به‌خوبی ارتباط برقرار نکرده‌اند از ویژگی‌های مبل راحتی مدرن و فانتزی محسوب می‌شود.

این‌طور می‌توان گفت که این نوع مبل‌ها تازه اول راهی هستند که سبک مبل‌های ال در چیدمان خانه‌ها طی کرده و هم‌اکنون جزئی از چیدمان و دکوراسیون بسیاری از خانه‌ها هستند.
با این اوصاف اگر قصد اضافه کردن مبل‌های فانتزی و مدرن به دکوراسیون خانه خود را دارید، بهتر است قبل از آن هماهنگی لازم برای قرار دادن آن‌ها در فضای خانه را نیز به وجود بیاورید. از دکوراتیوهای خاص و پرده‌های ست استفاده کرده و فرش‌های فانتزی را به اتاق نشیمن خود اضافه کنید، با این اتفاقات عجیب بودن این مبل‌ها کمتر توی چشم میهمانان جلوه کرده و موزون بودن فضا را به مخاطب اعلام می‌کند.

فانتزی

فانتزی

اندازه استاندارد مبلمان راحتی

اندازه‌های استاندارد این مبل‌ها بر اساس استانداردهای منطقه‌ای متفاوت بوده و با توجه‌ به میانگین قدی افراد و همین‌طور نوع محیط کاربر مبل تهیه و تعبیه می‌شود. اما در حالت استاندارد قسمت نشیمن مبل راحتی دارای اندازه‌های زیر می‌باشد:

هر بخش از بالشت نشیمنِ یک کاناپه سه‌نفری طول و عرض ۷۰ سانتی‌متری دارد.

ارتفاع بالشت نیز بین ۲۰ الی ۳۵ سانتی‌متر متغیر است. اندازه دسته‌ها بر اساس نوع مبل متغیر است، اما در کل عددی بین ۱۵ الی ۳۵ سانتی‌متر می‌باشد.

در مبل‌های راحتی بالشت‌های نشیمن به دو صورت پیوسته و جدا برای مبل ساخته می‌شوند.

از مزایای نشیمن پیوسته می‌توان به استحکام و ثبات‌بخش زیرین و عدم تحرک و همچنین دفرمه نشدن آن اشاره کرد، اما در مبل راحتی با نشیمن جداشونده این موارد وجود ندارد. ولی در عوض امکان تعویض فوم قسمت نشیمن که پس از مدتی حالت اصلی خود را از دست می‌دهد وجود دارد. ویژگی دیگر نشیمن جداشونده امکان شستشوی این بخش است که با خارج کردن رویه این امکان میسر می‌گردد.

نحوه انتخاب مبلمان راحتی

برای انتخاب یک مبل راحتی مناسب، مواردی هست که حتماً باید به آن‌ها توجه کنید. به‌عنوان‌مثال برای آزمودن یک مبل راحتی مناسب ابتدا روی آن بنشینید و میزان فرورفتن آن را اندازه بگیرید، نحوه قرار گرفتن مهرهای کمر نباید هنگام نشستن اذیتتان کند. اگر به این موارد دقت نکنید احتمال دارد که سلامتی شما به خطر بیفتد و حتی دچار انحراف اسکلت بدن، کمردرد و مشکلات دیگری شوید.

در اینجا راهکارهایی به شما میگوییم که درصورتی‌ که هنگام خرید مبلمان راحتی به آن‌ها دقت نمایید، می‌توانید مبل نسبتاً مناسبی تهیه کنید. قبل از توضیحات بیشتر لازم است بگوییم که مبل‌ها ازلحاظ راحتی دو دسته دارند:

راحتی کامل که برای قرار گرفتن جلوی تلویزیون و استراحت کاربرد دارد و برای پذیرایی از مهمان کاربرد زیادی ندارد.

مبلمان نیمه راحتی که مقداری رسمی‌تر بوده و دومنظوره بوده و برای کاربردهای راحتی و پذیرایی طراحی‌شده است.

پس اگر به دنبال خرید مبل هستید ابتدا هدف خودتان را از اینکه می‌خواهید آن‌ها را در کدام بخش منزل استفاده کنید، در نظر بگیرید و با توجه به آن شروع به انتخاب و خرید نمایید. مبل‌ها ازنظر طراحی انواع مختلفی مانند اسپورت، اِل ، مدرن، کلاسیک، گرد و … دارند که با توجه به فضا و دکور انتخاب می‌شود.

 راحتی‌های اِل مانند، مناسب فضاهای بزرگ‌تر است و راحتی‌های کوچک‌تر یا مدرن جای کمتری می‌گیرد.

 این نکته را که چه مدت می‌خواهید روی مبل بنشینید را در نظر بگیرید تا در صورت طولانی شدن مدت، خستگی یا ضرر جسمی به بدنتان نرسد.

 روی مبل بنشینید تا بسنجید میزان فرو رفتن در آن، زاویه مهره‌های کمر و… در حین نشستن اذیت‌تان نمی‌کند. مبل راحتی نباید سلامت شمارا به خطر اندازد یا پس از مدتی سبب انحراف اسکلتی بدن، کمردرد و… شود.
به جنس رویه مبل‌ها و اینکه پارچه، کتان یا پشم است دقت داشته باشید. اگر رویه، کلاف یا چارچوب اصلی مبل، تشک‌ها و پشتی‌ها قابل شست‌وشو باشد، از دردسرهای بعد هم راحت شده‌اید.

 رویه‌های کتانی با شامپوهای مبل و مبل‌های چرمی بدون مواد شوینده، با کشیدن دستمالی خیس تمیز می‌شود.

 دوخت مبل را بررسی کنید، اجزای رویه باید طوری محکم دوخته‌شده باشد که پس از مدتی از هم باز نشود. به استحکام کلاف و چارچوب توجه بیشتری کنید. دقت کنید فاصله و استحکام فنرها آن‌قدر باشد که پس از مدتی به تشک یا نشیمنگاه مبل فشار نیاورده، آن‌ها را پاره نکند یا از شکل نیندازد.

به‌اندازه و هم‌تراز بودن پایه‌ها هنگام خرید توجه کنید.

مبل راحتی مناسب نباید لبه‌های تیز یا پایه‌هایی جلو آمده داشته باشد. چنین پایه‌هایی معمولاً با اصابت پا به آن‌ها هنگام رفت‌وآمد، بخصوص در فضاهای کوچک‌تر سبب صدمه به انگشتان پایتان می‌شود.

 

 

در مورد مبل استیل فرانسوی بیشتر بدانید.